Jesień Ludów lat 1989-91 to dla nas etap, a nie zakończenie procesu demokratyzacji kontynentu“

Nowości

Podsumowanie projektu „Ukraińscy dziennikarze lokalni – razem dla poprawy jakości”

12 stycznia 2017

Fundacja Wspólna Europa we współpracy z Instytutem Rozwoju Regionalnej Prasy w Kijowie zrealizowała w 2016 r. projekt PKWD nr 34 Ukraińscy dziennikarze lokalni – razem dla poprawy jakości. Działania projektowe odbyły się dzięki wsparciu udzielonemu ze środków Polsko-Kanadyjskiego Programu Wsparcia Demokracji finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Rządu Kanady.

Celem projektu było podniesienie specjalistycznych umiejętności dziennikarskich lokalnych działaczy społecznych oraz młodych dziennikarzy i blogerów, którzy chcieli rozwinąć swój warsztat i w swojej pracy skupić się na informowaniu o ważnych kwestiach polityczno-samorządowo-społecznych z terytorium jedenastu obwodów południowej i lewobrzeżnej Ukrainy.

Dla wybranych spośród ponad 160 zgłoszeń 20 młodych dziennikarzy oraz działaczy społecznych zorganizowaliśmy dwa 5-dniowe szkolenia pod nazwą Eastbook Media School, które odbyły się we wrześniu i październiku 2016 r. w Kijowie. Uczestnicy zostali przeszkoleni z nowoczesnych technik dziennikarskich.

Wśród kadry trenerskiej znaleźli się m.in.: ekspert ds. bezpieczeństwa cyfrowego Maksim Lunoczkin, redaktorka naczelna krymskiego oddziału portalu Radio Swaboda Olena Dub oraz twórca infografik i członek kolektywu Texty.org.ua Andrij Gazin. Oprócz udziału w warsztatach każdy z uczestników skorzystał z indywidualnych konsultacji prowadzonych przez polskich ekspertów – Macieja Zaniewicza i Łukasza Grajewskiego, redaktorów portalu Eastbook.eu.

1

2

3

4

W listopadzie 2016 uczestnicy Eastbook Media School przyjechali z wizytą studyjną do Warszawy. W trakcie czterech dni wizyty ukraińscy dziennikarze poznali szerokie spektrum polskich mediów, od lewicowych do prawicowych. Aktywiści zobaczyli największe i najpopularniejsze polskie redakcje, spotkali się z publicystami i politykami oraz uczestniczyli w dyskusjach ze znanymi polskimi dziennikarzami. Fundacja Wspólna Europa zorganizowała dla nich spotkania m.in. w Polskim Radiu 24, TVN, Krytyce Politycznej, Gazecie Polskiej, Radiu TOK FM, Gazecie Wyborczej, Ukraińskim Domu i Studium Europy Wschodniej.

5

6

7

8

 

Na zakończenie projektu uczestnicy w oparciu o zdobytą wiedzę stworzyli 20 materiałów multimedialnych, które zostały opublikowane w lokalnych ukraińskich mediach oraz na ukraińskojęzycznej oraz rosyjskojęzycznej wersji portalu Eastbook.eu. Materiały zostały ocenione przez ekspercie jury, a uczestnicy otrzymali nagrody w postaci sprzętu elektronicznego pomocnego w kontynuowaniu pracy dziennikarskiej. Główne nagrody, ultrabooki marki Lenovo, otrzymały następujące osoby:

  1. Kostiantyn Donchenko za artykuł „Українське село – рік опісля децентралізації
  2. Artyr Prikhno za artykuł „З Героями в серці та у назвах вулиць. Як Черкаси вшановують своїх захисників?
  3. Viktoriia Ievtushenko za artykuł „Тетяна Дядечко: байкери і сири для мене однаково рідні

Na podstawie rozmów z aktywistami oraz analizy ich publikacji dziennikarka Olena Babakowa opracowała strategie rozwoju warsztatu dziennikarskiego dla każdego z dwudziestu uczestników. Beneficjentami końcowymi projektu są odbiorcy przekazu portali internetowych i mediów społecznościowych w Ukrainie.

logo_na_materialy

<< Powrót
a
„Działamy wielokierunkowo, z zapałem podejmując kolejne wyzwania“

O nas

Fundacja Wspólna Europa powstała w grudniu 2010 roku. Tworzą ją pasjonaci i eksperci ds. Europy Wschodniej. Naszym celem jest praca nad zbliżeniem społeczeństw krajów Europy Wschodniej i Unii Europejskiej. Naszą ambicją jest inicjowanie międzynarodowej debaty nad przyszłością całego regionu. Dzielimy się doświadczeniem wolności słowa. Jesień Ludów lat 1989-91 to dla nas etap, a nie zakończenie procesu demokratyzacji kontynentu.

Głównym przedsięwzięciem fundacji jest portal Eastbook.eu. Na jego stronie codziennie informujemy o sytuacji w krajach Europy Wschodniej. W procesie tworzeniu portalu współpracujemy z miejscowymi politykami, ekspertami, blogerami i działaczami organizacji pozarządowych prezentując szerokie, ponadnarodowe spektrum sytuacji w regionie Europy Wschodniej.

Działamy wielokierunkowo, z zapałem podejmując kolejne wyzwania. Z powodzeniem organizujemy debaty, wymiany młodzieży i wizyty studyjne dla studentów z Europy Wschodniej, wzbogacając nasz warsztat o nowe umiejętności i zdobywając kolejne doświadczenia.

Fundacja Wspólna Europa to pełen pomysłów zgrany zespół gotowy sięgać po więcej, by jeszcze więcej i jeszcze sprawniej dawać innym.

Zarząd Fundacji:

Maciej Zaniewicz- Prezes Zarządu
Svitlana Ovcharova – Wiceprezeska Zarządu
Bartosz Tesławski – Sekretarz Zarządu
Kamil Hyszka – Członek Zarządu
Filip Rudnik – Członek Zarządu

Rada Fundacji:

Paweł Purski – Przewodniczący Rady
Łukasz Grajewski – Członek Rady
Krzysztof Nieczypor – Członek Rady
Anna Woźniak-Biriukova – Członkini Rady

Rada Programowa Fundacji:

Jacek Michalak – wiceprezes zarządu ds. rozwoju w firmie Atlas
Jan Piekło – były dyrektor Fundacja Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI, od 2016 ambasador RP na Ukrainie
Eugeniusz Smolar – członek rady fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych
Leszek Zasztowt – dyrektor Instytutu Historii Nauki PAN, wykładowca akademicki

Pliki do pobrania:

statut spraw krs fwe

„Naszym celem jest praca nad zbliżeniem społeczeństw krajów Europy Wschodniej i Unii Europejskiej“

Działamy

Eastbook.eu

Na łamach Eastbook.eu codziennie informujemy o sytuacji w krajach Europy Wschodniej. Jesteśmy niezależni, unikamy politycznych afiliacji. Z każdym miesiącem powiększamy naszą ofertę i liczbę czytelników. Po sześciu latach systematycznej pracy zbudowaliśmy portal odwiedzany 60 tysięcy razy miesięcznie. W tworzeniu wersji językowych współpracujemy z miejscowymi politykami, ekspertami, blogerami i działaczami organizacji pozarządowych. Więcej…

NGOmap

NGOmap to międzynarodowy program wsparcia dla organizacji pozarządowych z krajów objętych unijnym programem Partnerstwa Wschodniego. Tworzony przed doświadczonych przedstawicieli środowiska pozarządowego jest odpowiedzią na powszechnie zgłaszane potrzeby zacieśniania więzi i kontaktów przekraczając granice państwowe. Łączymy, aby tworzyć fundamenty pod rozwój społeczeństwa obywatelskiego w regionie Europy Wschodniej. Więcej…

Study Tours to Poland

Study Tours to Poland (STP) to wizyty studyjne w Polsce dla studentów i profesjonalistów z krajów Europy Wschodniej. Wizyty służą poznaniu Polski i wymianie doświadczeń w zakresie przemian demokratycznych i społeczno-ekonomicznych. 12-osobowe grupy są zapraszane na kilkunastodniowe wizyty o rozbudowanym programie edukacyjnym. Przeczytaj relację z czwartej edycji w 2014 roku oraz wywiad z koordynatorami programu Study Tour to Poland.

765qwerty765

Między Wschodem a Zachodem

Między Wschodem a Zachodem to coroczne spotkania młodzieży z Polski i Ukrainy trwające od 2010 roku. W tym roku do spotkania dojdzie w Bieszczadach. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Główne działania projektu to warsztaty fotograficzne, integracyjne i wspólne poznawanie różnych zakątków Polski i Ukrainy. 

Debaty "Spór o Wschód"

Pod tym szyldem organizujemy nasze debaty na tematy dotyczące Europy Wschodniej. Dyskutowaliśmy już o Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie, rosyjskich okcydentalistach, współczesnych obliczach Federacji Rosyjskiej, problemach programowych Partnerstwa Wschodniego i sankcjach wobec Białorusi. Każda nasza debata jest transmitowana online i komentowana na Twitterze.

how to get your ex back
zp8497586rq

Inne

Nasza działalność nie kończy się na realizowaniu stałych, cyklicznych działań wymienionych obok. Każdy z nas jest typem społecznika aktywnego 24 godziny na dobę. Ograniczają nas tylko ramy czasowe i brak umiejętności teleportacji, ale i to jest tylko kwestią czasu. Nie wahaj napisać się do nas, gdy masz pomysł na wspólną akcję. Zaprosimy Cię do biura, porozmawiamy. Od tego wszystko się zaczyna.

„Współpracujemy z miejscowymi politykami, ekspertami, blogerami i działaczami organizacji pozarządowych“

Wsparcie

Działamy dzięki zaufaniu i pomocy naszych donatorów i partnerów:

men mszvisehrad

solidarityfundCanadapp

transitionnedfwpn_logo

 

Ty również możesz pomóc! Wystarczy kliknąć w poniższy obrazek, aby przejść do programu, który po wypełnieniu deklaracji automatycznie przekaże 1% podatku na działania Fundacji Wspólna Europa (KRS: 0000373492):

Wypełnij Pity online 2017

„Jeszcze więcej i jeszcze sprawniej dawać innym“

Kontakt

Dane rejestrowe i do faktury:

Fundacja Wspólna Europa
al. Komisji Edukacji Narodowej 98/160
02-772 Warszawa

KRS: 0000373492
NIP: 9512331319
REGON: 142728763

Dane do korespondencji:

Fundacja Wspólna Europa
ul. Flory 5/2
00-586 Warszawa

Prosimy o zapowiedzenie wizyty.

E-mail: kontakt [małpa] wspolna [kropka] org

Telefon: +48 512 203 944

Nr konta: 57 1750 0012 0000 0000 2701 8815 Raiffeisen Polbank

Zachęcamy do wsparcia naszej działalności poprzez wpłacanie darowizn na powyższy numer konta. W tytule przelewu prosimy wpisać „darowizna na cele statutowe”.

 

Do góry