Nowości
Wspólna zakończyła czwartą edycję Study Tours to Poland
24 kwietnia 2014
W dniach 6-17 kwietnia br. Fundacja Wspólna Europa po raz czwarty zorganizowała wizytę studyjną w ramach programu Study Tours to Poland. W ramach projektu gościliśmy 12 studentek i studentów z Białorusi, Mołdawii i Ukrainy. Podczas czwartej edycji staraliśmy pokazać jak najwierniejszy obraz Polski.
W przeciągu 11 dni programu studenci spotkali się z przedstawicielami organizacji rządowych i pozarządowych. W trakcie ewaluacji projektu dowiedzieliśmy się, że najcenniejsze dla uczestników były spotkania m.in. z: Markiem Charkiewiczem w Nadleśnictwie Sarnaki, czy Arturem Tonderą (Zarząd Transportu Miejskiego), który opowiedział o warszawskich ścieżkach rowerowych i współpracy z firmą Veturillo. Studenci byli również zadowoleni z przeprowadzonej gry mediacyjnej, jaką przygotował Paweł Lickiewicz (redaktor naczelny Eastbook.eu), oraz spotkania z Burmistrzem dzielnicy Wesoła, Edwardem Kłosem.
Study Tours to Poland jest programem kierowanym do studentów z Białorusi, Mołdowy, Ukrainy i Federacji Rosyjskiej. Jest on jednym z pierwszych cyklicznych polskich programów edukacyjnych skierowanych do młodych osób. Istotą projektu jest zainspirowanie jego uczestników do aktywnego życia i bycie świadomymi obywatelami. Szczególny nacisk położony jest na poznawanie sektora pozarządowego i jego miejsca w społeczeństwie.
Zobacz galerię zdjęć z czwartej edycji
Koordynatorką wizyty studyjnej z ramienia fundacji była Anna Woźniak. W projekcie brali udział również: Joanna Kozioł, Natalia Paulovich, Inna Bereza, Paweł Charkiewicz.
Projekt został współfinansowany jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach Programu Study Tours to Poland.
<< Powrót


O nas
Fundacja Wspólna Europa powstała w grudniu 2010 roku. Tworzą ją pasjonaci i eksperci ds. Europy Wschodniej. Naszym celem jest praca nad zbliżeniem społeczeństw krajów Europy Wschodniej i Unii Europejskiej. Naszą ambicją jest inicjowanie międzynarodowej debaty nad przyszłością całego regionu. Dzielimy się doświadczeniem wolności słowa. Jesień Ludów lat 1989-91 to dla nas etap, a nie zakończenie procesu demokratyzacji kontynentu.
Głównym przedsięwzięciem fundacji jest portal Eastbook.eu. Na jego stronie codziennie informujemy o sytuacji w krajach Europy Wschodniej. W procesie tworzeniu portalu współpracujemy z miejscowymi politykami, ekspertami, blogerami i działaczami organizacji pozarządowych prezentując szerokie, ponadnarodowe spektrum sytuacji w regionie Europy Wschodniej.
Działamy wielokierunkowo, z zapałem podejmując kolejne wyzwania. Z powodzeniem organizujemy debaty, wymiany młodzieży i wizyty studyjne dla studentów z Europy Wschodniej, wzbogacając nasz warsztat o nowe umiejętności i zdobywając kolejne doświadczenia.
Fundacja Wspólna Europa to pełen pomysłów zgrany zespół gotowy sięgać po więcej, by jeszcze więcej i jeszcze sprawniej dawać innym.
Zarząd Fundacji:
Łukasz Grajewski – Prezes Zarządu
Anna Woźniak-Biriukova – Wiceprezeska Zarządu
Maciej Zaniewicz – Sekretarz Zarządu
Rada Fundacji:
Paweł Purski – Przewodniczący Rady
Alexey Sidorenko – Członek Rady
Krzysztof Nieczypor – Członek Rady
Rada Programowa Fundacji:
Jacek Michalak – wiceprezes zarządu ds. rozwoju w firmie Atlas
Jan Piekło – były dyrektor Fundacja Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI, od 2016 ambasador RP na Ukrainie
Eugeniusz Smolar – członek rady fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych
Leszek Zasztowt – dyrektor Instytutu Historii Nauki PAN, wykładowca akademicki
Pliki do pobrania:

Działamy
Eastbook.eu
Na łamach Eastbook.eu codziennie informujemy o sytuacji w krajach Europy Wschodniej. Jesteśmy niezależni, unikamy politycznych afiliacji. Z każdym miesiącem powiększamy naszą ofertę i liczbę czytelników. Po sześciu latach systematycznej pracy zbudowaliśmy portal odwiedzany 60 tysięcy razy miesięcznie. W tworzeniu wersji językowych współpracujemy z miejscowymi politykami, ekspertami, blogerami i działaczami organizacji pozarządowych. Więcej…
NGOmap
NGOmap to międzynarodowy program wsparcia dla organizacji pozarządowych z krajów objętych unijnym programem Partnerstwa Wschodniego. Tworzony przed doświadczonych przedstawicieli środowiska pozarządowego jest odpowiedzią na powszechnie zgłaszane potrzeby zacieśniania więzi i kontaktów przekraczając granice państwowe. Łączymy, aby tworzyć fundamenty pod rozwój społeczeństwa obywatelskiego w regionie Europy Wschodniej. Więcej…
Study Tours to Poland
Study Tours to Poland (STP) to wizyty studyjne w Polsce dla studentów i profesjonalistów z krajów Europy Wschodniej. Wizyty służą poznaniu Polski i wymianie doświadczeń w zakresie przemian demokratycznych i społeczno-ekonomicznych. 12-osobowe grupy są zapraszane na kilkunastodniowe wizyty o rozbudowanym programie edukacyjnym. Przeczytaj relację z czwartej edycji w 2014 roku oraz wywiad z koordynatorami programu Study Tour to Poland.
Między Wschodem a Zachodem
Między Wschodem a Zachodem to coroczne spotkania młodzieży z Polski i Ukrainy trwające od 2010 roku. W tym roku do spotkania dojdzie w Bieszczadach. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Główne działania projektu to warsztaty fotograficzne, integracyjne i wspólne poznawanie różnych zakątków Polski i Ukrainy.
Debaty "Spór o Wschód"
Pod tym szyldem organizujemy nasze debaty na tematy dotyczące Europy Wschodniej. Dyskutowaliśmy już o Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie, rosyjskich okcydentalistach, współczesnych obliczach Federacji Rosyjskiej, problemach programowych Partnerstwa Wschodniego i sankcjach wobec Białorusi. Każda nasza debata jest transmitowana online i komentowana na Twitterze.
Inne
Nasza działalność nie kończy się na realizowaniu stałych, cyklicznych działań wymienionych obok. Każdy z nas jest typem społecznika aktywnego 24 godziny na dobę. Ograniczają nas tylko ramy czasowe i brak umiejętności teleportacji, ale i to jest tylko kwestią czasu. Nie wahaj napisać się do nas, gdy masz pomysł na wspólną akcję. Zaprosimy Cię do biura, porozmawiamy. Od tego wszystko się zaczyna.


Kontakt
Dane rejestrowe i do faktury:
Fundacja Wspólna Europa
al. Komisji Edukacji Narodowej 98/160
02-772 Warszawa
KRS: 0000373492
NIP: 9512331319
REGON: 142728763
Dane do korespondencji:
Fundacja Wspólna Europa
ul. Wilcza 69/8
00-679 Warszawa
W biurze znajdziecie nas codziennie w godzinach 10:00 – 16:00. Prosimy o zapowiedzenie wizyty.
E-mail: kontakt [małpa] wspolna [kropka] org
Telefon: +48 518 503 003
Nr konta: 57 1750 0012 0000 0000 2701 8815 Raiffeisen Polbank
Zachęcamy do wsparcia naszej działalności poprzez wpłacanie darowizn na powyższy numer konta. W tytule przelewu prosimy wpisać „darowizna na cele statutowe”.